Pomoc kotom w zimie

Cichy BOHATER naszych osiedli, czyli KOT

Podopieczny fundacji Mondo Cane Blacky

 

Koty całkowicie bezinteresownie i z czystego zamiłowania do polowań, chronią nasze domy i osiedla przed plagą gryzoni. Każdy lekarz weterynarii, czy behawiorysta powie Wam, że kot jest niezwykle pożytecznym stworzeniem, stanowiącym, podobnie jak ptaki, integralny element miejskiego ekosystemu. Wolno żyjące koty przeganiają gryzonie, polują na szczury i myszy. To dzięki ich codziennej czujności i silnemu instynktowi łowieckiemu możemy spać spokojnie. To nasi przyjaciele i sprzymierzeńcy! Chociażby z tego względu nie należy się ich pozbywać.

 

Zgodnie z ustawą z dn. 21sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, koty wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Krótko mówiąc KOTY WOLNO ŻYJĄCE SĄ CHRONIONE  PRAWEM i mogą przebywać w miejscu, w którym znajduje się ich populacja. Nie mogą być odławiane, przesiedlane, straszone, nie mówiąc już o znęcaniu się i uśmiercaniu. Zakazane jest również niszczenie miejsc ich dokarmiania i bytowania.  

Wymienione wyżej czynności kwalifikowane są jako ZNĘCANIE SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI, za dopuszczenie się ich grozi kara grzywny do 100.000 zł lub pozbawienia wolności nawet do lat 3.

 

Warto jednak podkreślić, że dzikie koty bez pomocy człowieka mogą nie przetrwać mroźnej zimy. Jest to najgorszy okres dla bezdomnych zwierząt. Niestety, większość z nich była kiedyś domowymi mruczkami, które zostały bez skrupułów porzucone lub wręcz wyrzucone z domu przez nieodpowiedzialnych właścicieli. W Kowarach, jest kilka skupisk kotów( m.in. Wojków, ul.Leśna, ul.Słoneczna, ul.1-go Maja), które w ten trudny i mroźny czas są skazane na naszą pomoc.

Na szczęście w naszym mieście jest wielu ludzi o dobrym sercu, którym los tych niezwykle pożytecznych zwierząt nie jest obojętny. Nowo wybrani radni w porozumieniu z inicjatorami projektu, postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom i licznym zgłoszeniom mieszkańców. Owocem tej współpracy są zbudowane przez karmicieli oznakowane, ocieplane domki na zimę, by nasi wartościowi łowcy mogli nadal pełnić swoją funkcję!

Ocieplane domki na zimę

JAK MOŻNA POMÓC KOTOM W ZIMIE?

Koty czują to samo co ludzie-ból, zimno, głód, strach, cierpienie…

W  tym roku w Kowarach zostaną postawione ocieplane domki dla kotów. Budki zostaną oznakowane i będą pod opieką naszej gminy. Jest to inwestycja w schludne i estetycznie wyglądające miasto. Poza tym pozwoli to na większą kontrolę nad kocią populacją i możliwość wyłapania i  STERYLIZACJI osobników ze stada. OGRANICZAMY tym samym BEZDOMNOŚĆ i niechciane mioty.

Przede wszystkim NIE NISZCZ KOCICH  DOMKÓW!!!Jeśli zobaczysz, że ktoś to robi zgłoś sprawę na policję!!!

Dużą pomocą  może okazać się uchylenie okienka w piwnicy, by umożliwić kotu ogrzanie się.

Kolejnym ważnym aspektem jest DOKARMIANIE. Nie zbierajmy resztek ze stołu, kości, chleba etc. Zimą najlepsza będzie sucha karma, która nie zamarznie, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Wyznaczone zostaną konkretne miejsca karmienia, by ograniczyć brud i nieporządek w okolicach „stołówek”. Ważne jest, by miski były czyste, a miejsce wyglądało czysto i schludnie.

Jeśli nie możesz pomóc…po prostu…NIE UTRUDNIAJ PRACY INNYM…to też pomoc;-)

 

Pamiętajmy!

Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt!

Tekst: Olivia Hołdys

Skip to content