Program zdrowotny profilaktyki i korekcji wzroku „Dbamy o wzrok dzieci”

Miło nam poinformować, że z inicjatywy Pana Tomasza Celmera, przy współudziale Salonu Optycznego FOCUS oraz Gminy Miejskiej Kowary, ponownie został zrealizowany program zdrowotny profilaktyki i korekcji wzroku „Dbamy o wzrok dzieci”, dedykowany uczniom klas pierwszych szkół podstawowych. W ramach programu uczniom zostały wykonane badania w NZOZ PRZYCHODNIA RODZINNA CITO-MED, każde dziecko wymagające korekcji wzroku otrzymało receptę. Zakład optyczny FOCUS w Kowarach ufundował zaś uczniom soczewki okularowe. Po stronie rodziców pozostały tylko koszty zakupu oprawek.

Jak już pisaliśmy przy poprzednich edycjach programu – jego celem jest przebadanie wzroku wszystkich kowarskich dzieci uczęszczających do klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Kowarach aby wystarczająco wcześnie wykryć wady wzroku lub choroby oczu. Wzrok jest bowiem jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. U dzieci i młodzieży stanowi główne narzędzie potrzebne nie tylko do nauki ale również do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju psychoruchowego na co dzień.

Tym razem pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 zostali przebadani w grudniu 2023 r., natomiast ze Szkoły Podstawowej nr 1 w marcu 2024 r. W sumie z programu skorzystało 49 dzieci.

Za inicjatywę bardzo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować tą współpracę w następnych latach.

Pamiętajmy!

Dzieci mogą nie zgłaszać problemów z widzeniem, bo nie zdają sobie sprawy z tego, że źle widzą. Wydaje im się, że świat tak właśnie wygląda, nawet jeżeli jest „rozmazany” i „nieostry”. Wada wzroku może być bowiem kompensowana pracą drugiego oka lub zwiększonym wysiłkiem mózgu. Należy pamiętać, że wady wzroku nigdy same nie mijają a wręcz postępują z wiekiem. Dzieci z nierozpoznanymi wadami wzroku można nawet błędnie zdiagnozować jako dyslektyczne. Ważne jest zatem rutynowe badanie, nawet jeśli u dziecka nie występują niepokojące objawy takie jak np.:
• pocieranie oczu,
• częste, intensywne mruganie,
• skręcanie głowy podczas patrzenia,
• wrażliwość na światło,
• częste bóle głowy,
• trzymanie książki bardzo blisko twarzy podczas czytania,
• gubienie linii lub miejsca podczas czytania,
• pisanie pod górkę lub z górki,
• itp.

Skip to content