Wystawa pt. „Kowarskie gospody, zajazdy i hotele na dawnej widokówce”

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów na wystawę pt. „Kowarskie gospody, zajazdy i hotele na dawnej widokówce”. Wystawę będzie można obejrzeć w holu Pałacu Smyrna w Kowarach (Kowary, ul. Ogrodowa 21) w trakcie „Kowarskiej Nocy Muzeów”, która odbędzie się 19 maja 2018 r w godzinach 18:00-22:00.

Kilka słów od autorów wystawy…

Dawno, dawno temu w XIX i na początku XX wieku, w czasach kiedy Kowary nosiły nazwę Schmiedeberg im Riesengebirge, nasze miasto oraz wcielone dziś do Kowar okoliczne miejscowości (tj. Hohenwiese – Wojków, Arnsberg – Podgórze, oraz Buschvorwerk – Krzaczyna) … przeżywały rozkwit turystyki a tym samym restauracji, zajazdów, gospód, hoteli oraz schronisk umiejscowionych w pobliżu najbardziej uczęszczanych szlaków.

Nowe trendy w zwyczajach zamożnych mieszkańców, zainteresowanie pięknem krajobrazu podnóża Karkonoszy i upowszechnienie się turystyki wywarły duży wpływ na rozwój Kowar. Popularną formą aktywności w XIX i na początku XX w. była rodząca się w tym rejonie turystyka górska i uzdrowiskowa. Atutem w przypadku Kowar była bliskość owianej tajemniczością Śnieżki, a także położenie przy drodze prowadzącej z Kamiennej Góry, będącej najkrótszym wówczas traktem łączącym uzdrowisko Cieplice z Wrocławiem. Z tych powodów przez Kowary podróżowały znane osobistości tj. król Prus Fryderyk Wilhelm III oraz król Fryderyk Wilhelm IV. Kuracjusze z Cieplic czy turyści z Wrocławia bardzo chętnie przyjeżdżali do Kowar. Nie bez znaczenia dla atrakcyjności dawnego Schmiedebergu i okolic stały się podgórskie posiadłości, karczmy, zajazdy, restauracje z widokiem na Śnieżkę.

Zapraszamy do obejrzenia starych widokówek z tego interesującego okresu. Dziś widniejących na widokówkach obiektów gastronomicznych już niestety nie zobaczymy, większość z nich już nie istnieje. Budynki dawnych lokali gastronomicznych zostały zamienione na mieszkania, lokale usługowe lub stoją puste do sprzedaży, a historii tych budynków już nikt nie pamięta!

Organizatorzy: Miasto Kowary, TropicieleHistorii.pl, Związek Gmin Karkonoskich, Kowary / dawniej Schmiedeberg, Pałac Smyrna.

Wystawa organizowana jest pod patronatem portalu: