Zimowe sporty – polsko-czeskie zmagania sportowe we Vrchlabi

Za nami kolejne polsko-czeskie zmagania sportowe w ramach realizacji projektu pn. ”Vrchlabi i Kowary wspierają wysportowane dzieci” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

3 dniowe spotkanie zorganizowane pn. „Zimowe sporty”, które odbyło się w dniach 5-7 marca 2018 w partnerskim mieście Vrchlabi, to z pewnością wiele wrażeń i wyzwań oraz możliwość nabycia nowych umiejętności przez polskie dzieci i opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 3 w Kowarach. Czeskie podkarkonoskie miejscowości, w odróżnieniu od miejscowości położonych po polskiej stronie Karkonoszy, mają bardzo bogatą infrastrukturę techniczną i sportową, tak też jest w mieście Vrchlabi. Infrastruktura taka jak np. stoki narciarskie, trasy biegowe ze sztucznym naśnieżaniem, Stadion Zimowy, wykorzystywane są w pełni przez szkoły, przedszkola i mieszkańców i turystów do poszerzania swoich zainteresowań sportowych. Dzięki wspólnej realizacji projektu ”Vrchlabi i Kowary wspierają wysportowane dzieci” oraz uprzejmości Miasta Vrchlabi oraz zaprzyjaźnionej vrchlabskiej Szkoły Podstawowej (nám. Míru 283 Vrchlabí), także polskie dzieci z Kowar mogły z tych dobrodziejstw skorzystać.

O ile jazda na nartach zjazdowych zorganizowana w trakcie wymiany partnerskiej, to coraz bardziej powszechny i lubiany wśród Kowarzan sport, o tyle nowością dla dzieci polskich i ich opiekunów była nauka jazdy na łyżwach, poznawanie tajników hokeja na lodzie i biatlonu, jazda na nartach biegowych a potem udział w zawodach. W programie oprócz treningów, zawodów i konkurencji zaplanowano także czesko-polskie wieczorki dla dzieci i opiekunów.  Zapraszamy do krótkiej fotorelacji, zdjęcia Zdenek Horak.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tej przyjemnej czesko-polskiej wymiany partnerskiej również na stronach:

Realizując wspólny projekt pn. “Vrchlabi i Kowary wspierają wysportowane dzieci” pragniemy zbudować trwałe fundamenty współpracy pomiędzy szkołami w miastach partnerskich. Istotą dotychczasowych kontaktów były krótkie wizyty 3-4 razy w roku dzieci i młodzieży z kowarskich i vrchlabskich szkół. Krótkie wizyty nie pozwoliły zrealizować celu głównego, jaki został zaplanowany, a była nim integracja dzieci i szkół z Kowar i Vrchlabi, lepsze poznanie się i  przełamanie bariery językowej. Dzięki projektowi będziemy mogli wzmocnić zakres współpracy naszych szkół, wymienić doświadczenia z zakresu edukacji sportowej z partnerem czeskim, a przy okazji promować aktywny wypoczynek, zasady gry fair play oraz zapoznać uczestników projektu z atrakcjami turystycznymi obu miast partnerskich. Dzięki projektowi zarówno dzieci jak i dorośli będą mieli okazję przełamać barierę językową, poznać zwyczaje i kulturę sąsiadów i wzmocnić partnerskie więzi. “Vrchlabi i Kowary wspierają wysportowane dzieci” jest projektem komplementarnym przygotowanym przez Gminę Kowary, w odpowiedzi na propozycję projektu partnera czeskiego. Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie: http://turysta.kowary.pl/projekty-unijne/vrchlabi-i-kowary-wspieraja-wysportowane-dzieci/

Projekt pn. .”Vrchlabi i Kowary wspierają wysportowane dzieci” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.