W piątek 2 września br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach odbyła się konferencja otwierająca projekt pn. „Zielono-niebieskie Kowary”. Przypominamy, że projekt ten korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, Obszaru programowego „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”, Rezultatu Programu „Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście”.
Konferencję otworzyła Burmistrz Miasta Kowary Elżbieta Zakrzewska. Swoje prezentacje przedstawili następujący prelegenci:
– Ryszard Rzepczyński, Zastępca Burmistrza Miasta Kowary – Przedstawienie projektu „Zielono-niebieskie Kowary”.
– Irena Krukowska –Szopa, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”, ekspert w zakresie zmian klimatu – „Zmiany klimatu i ich wpływ na gospodarowanie wodą i bioróżnorodność, prognozowane zmiany klimatu naszego regionu, gminne plany adaptacji do zmian klimatu”.
– Małgorzata Piszczek, architekt krajobrazu, praktyk wielu projektów rewitalizacyjnych – „Zielono-niebieska infrastruktura jako działania adaptacyjne do zmian klimatu w miastach i miejscowościach, dobre praktyki na terenach publicznych, m.in. ogrody deszczowe, kieszonkowe, rabaty bylinowe, retencyjne, zielone ściany, przystanki, łąki kwietne, itd”.
– Zbigniew Klimek, Inspektor ds kontroli i kontroli zarządczej Urzędu Miejskiego w Kowarach – „Ochrona środowiska i wód, działania gminy na rzecz czystych rzek i zbiorników wodnych. Praktyczne aspekty i bieżące problemy w egzekwowaniu obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej oraz przykłady innych negatywnych zachowań mieszkańców, ujawnianych w trakcie czynności kontrolnych na przykładzie Urzędu Miejskiego w Kowarach”.
Celem projektu „Zielono-niebieskie Kowary” jest zwiększenie odporności Kowar na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja przestrzeni miejskiej i społeczności do tych zmian poprzez realizację działań w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury i podnoszenie świadomości ekologicznej. Efektami projektu mają być: ograniczenie zanieczyszczeń, zwiększenie powierzchni terenów zieleni, rozwój zdolności retencyjnych, likwidację „miejskich wysp ciepła”, wzrost świadomości społecznej i zdolności adaptacjach mieszkańców w zakresie zmian klimatu.
Wszystkie planowane działania projektowe opisane są na stronie: https://turysta.kowary.pl/projekty-unijne/zielono-niebieskie-kowary/
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.