Apel do mieszkańców Kowar

informacja

APEL DO MIESZKAŃCÓW KOWAR

W związku z trwającą debatą publiczną co do szkodliwości glifosatu zwracam się do mieszkańców Kowar, podmiotów gospodarczych funkcjonujących na terenie miasta, rolników i ogrodników o zaprzestanie stosowania tego środka na terenie miasta.

Glifosat to organiczny związek chemiczny, wykorzystywany głównie w popularnych środkach chwastobójczych. Międzynarodowa Agencja Badań istniejąca przy WHO wydała oświadczenie, że glifosat może być potencjalnie rakotwórczy. Kolejne badania pokazują, że związek może przyczynić się również do rozwoju Alzheimera, cukrzycy, autyzmu, celiakii, nietolerancji glutenu i niepłodności. Ten związek chemiczny pojawia się w wielu produktach zbożowych takich jak płatki śniadaniowe, musli czy batoniki zbożowe. Według badań Environmental Working Group nawet produkty z upraw ekologicznych są zanieczyszczone glifosatem. Niestety Komisja Europejska przedłużyła zezwolenie na stosowanie glifosatu do 2031 roku.

Szanowni Mieszkańcy, proszę zadbajmy o własne zdrowie, o nasze dzieci, wnuki i nas samych. Wczytujmy się w skład używanych środków i unikajmy produktów z glifosatem i nie stosujmy go w życiu codziennym.

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Miasta Kowary

Elżbieta Zakrzewska

Skip to content