Odeszła Jadwiga Leśkiewicz- Zgieb – wielokrotna uczestniczka Festiwalu Sztuki Włókna w Kowarach

Z przykrością informuję, że Jadwiga Leśkiewicz- Zgieb, artystka sztuki wizualnej w dziedzinie sztuki włókna odeszła do Nieba, po długiej i ciężkiej chorobie.

Wielka strata dla polskiej kultury, dla Wrocławia i środowiska artystów związanych z Galerią Tkacką “Na Jatkach” .Serdeczna koleżanka, osoba ciepła, towarzyska i wyjątkowo utalentowana, zajmowała się tkaniną unikatową, rysunkiem, malarstwem, grafiką, ceramiką. Była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego i Grupy Tkackiej 10 x TAK.  Wielokrotna uczestniczka Festiwalu Sztuki Włókna w Kowarach.  Za swoją twórczość wielokrotnie otrzymywała nagrody.  Prace jej znajdują się w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łódzi; Muzeum Narodowego we Wrocławiu; Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze; w Narodowej Galerii Sztuki –ZACHĘTA w Warszawie;

W 1979 roku przystąpiła do Grupy Tkackiej „10 x TAK” i od tamtej pory poświęciła się bez reszty tkaninie artystycznej. Uprawiała piękny, klasyczny gobelin, który pozwolił jej tworzyć wielkoformatowe kompozycje figuratywne o charakterze malarskim. Z czasem sięgnęła po monochromatyczną gamą kolorystyczną, upraszczając formy i wydobywając z nich tylko najistotniejsze cechy, będące nośnikiem filozoficznych i emocjonalnych treści. W jej pracach wyczuwalna jest obecność literackich podtekstów, odwoływanie się do semantycznej warstwy realizmu, lub znanych powszechnie archetypów kulturowych. Podmiotem i przedmiotem większości kompozycji jest człowiek, jako jednostka rozdarta duchowo, z jego dualistyczną naturą, szukający punktu podparcia w postaci wzorców moralno-etycznych. Jej tkaniny nacechowane unikatowym charakterem podkreślają osobiste emocje; są związane z analizą tworzywa, a konkretnie jego właściwościami fizycznymi, które wymagają zastosowania adekwatnych środków ekspresji. Stworzyła własny, niepowtarzalny styl wypowiedzi wizualnej. Współczesny sobie warsztat gobeliniarski, wzbogaciła efektami rysunkowymi, nakładanymi na powierzchni tkaniny.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie!!!
Ewa Maria Poradowska- Werszler

 

 

 

Skip to content