Miło nam poinformować, że projekt Gminy Miejskiej Kowary pn.: “Odnowienie obelisku i zagospodarowanie miejsca pamięci w Kowarach – ofiar Obozu Koncentracyjnego Gross Rosen. (II etap)” zyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (państwowego funduszu celowego) w ramach Programu Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju.

W ramach w/w projektu zaplanowano przebudowę chodników i wykonanie dodatkowych chodników z możliwością podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami. Granitowy obelisk zostanie oczyszczony z nalotu i mchu, zamontowana zostanie nowa tabliczka „Poległym za Polskę”. Tabliczka pamiątkowa boczna zostanie odnowiona.

W I etapie inwestycji udało się wykonać przyłącze energetyczne i oświetlić Obelisk światłem z projektorów do iluminacji – projekt również był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przypominamy, że obelisk “Poległym za Polskę” stojący na skwerze przy ul. Szkolnej w Kowarach powstał w roku 1975 w 30 rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. Jego projektantką jest pani mgr Bożenna Burgielska. Obelisk wykonany jest z ogromnych bloków granitowych ułożonych w kształcie krzyża (wys. 6 m, szer. 1,4 m, dł. 1,1 m). Bloki kamienne zostały wykute w Kamieniołomie “Bukowiec” przez jeńców wojennych i więźniów Obozu Koncentracyjnego Gross Rosen, filia “Buchwald” w latach 1939-1945.

Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania: 249 778,56 zł.
Środki pozostające w dyspozycji Ministra: 129 416,00 zł (51,81 %).
Finansowe środki własne Gminy Miejskiej Kowary: 120 362,56 zł (48,19 %).