Projekt pn. „Współpraca generacji Vrchlabi i Kowary”

Informujemy, że Gmina Miejska Kowary pozyskała środki zewnętrzne na projekt pn. „Współpraca generacji Vrchlabi i Kowary”. Będzie on realizowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Wnioskodawcą projektu jest Gmina Miejska Kowary. Partnerem projektu jest Město Vrchlabí. Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli z kowarskich i vrchlabskich szkół podstawowych (z naszej strony są to: Szkoła Podstawowa nr 1 w Kowarach i Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach), licealnych (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach) oraz seniorów (Edukacyjny Klub Seniora w Kowarach). Uczestnicy projektu zdobędą nowe umiejętności, wiedzę, doświadczenie i nawiążą nowe zagraniczne znajomości.

W ramach projektu zaplanowano następujące zadania:
◼️ Szybki kurs języka czeskiego z wykładami o historii, rzeczywistości i osobliwościach w Czechach dla uczestników z Polski.
◼️ Dwudniowa wycieczka: Odkrywanie tajemnic geologiczno-krajoznawczych Karkonoszy i Rudaw Janowickich dla uczniów i opiekunów z Kowar i Vrchlabi.
◼️ Spotkanie fotografów w Kowarach – zajęcia fotograficzne dla uczniów z Kowar i Vrchlabi. Zorganizowana zostanie również wystawa fotografii wykonanych przez uczestników w czasie warsztatów fotograficznych w Kowarach i Vrchlabi.
◼️ Spotkanie seniorów w Kowarach ze zwiedzaniem Doliny Pałaców i Ogrodów dla seniorów z Kowar i Vrchlabi.
◼️ Poznanie tajemnic Karkonoszy i świata Ducha Gór – w spotkaniu uczestniczyć będą uczniowie z Vrchlabi i z Kowar z opiekunami.
◼️ Zajęcia z literatury i sztuk plastycznych w Karkonoszach. W zajęciach uczestniczyć będą uczniowie z Vrchlabi i Kowar z opiekunami.

Czas trwania projektu: maj 2021 r. – kwiecień 2022 r. Koszt całkowity projektu wynosi 17.076,66 euro (dofinansowanie EFRR 85% – 14.515,16 euro, budżet państwa 5% – 853,83 euro, Gmina Miejska Kowary 10% – 1 707,67 euro).