Światowy Dzień FAS

9 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS. Data nie jest przypadkowa. Dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży.

FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy to nieuleczalny zespół chorobowy wyróżniający się powstaniem szeregu różnych wad wrodzonych, fizycznych jak i psychicznych, występujących u dzieci.
Światowy Dzień FAS ma na celu uświadomienie przyszłym matkom negatywnych skutków spożywania alkoholu w trakcie ciąży. Spożywany przez kobietę w ciąży alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi, wystąpienie zespołu ADHD, a także liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne takie jak opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem czy słyszeniem. Wiele dzieci doświadcza ponadto poważnych zaburzeń zachowania oraz z trudem przychodzi im funkcjonowanie w społeczeństwie. Należy być świadomym, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym.

Dzień ten ma także na celu zwrócenie uwagi na skalę problemu. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Pamiętajmy! Mamy wpływ na zdrowie i życie dzieci!

Foto: https://widzewiecej.pl/

 

Skip to content