Wystawa pt. „Trekking do krateru wulkanu Pinatubo”

Jeżeli lubicie podróżować oraz interesują Was odległe egzotyczne miejsca to w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wystawę zdjęć Zbigniewa Piepiory pt. „Trekking do krateru wulkanu Pinatubo”, którą oglądać można bezpłatnie w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach (ul. 1 Maja 23). Wystawa jest czynna codziennie (do końca 2018 roku) w godzinach 12:00-18:00.

 

Kilka słów od autora:

Wulkan Pinatubo znajduje się w Luzonie Środkowym na Filipinach, które są 3. najbardziej narażonym na występowanie katastrof naturalnych krajem na Ziemi. Do lat 90-tych XX wieku wulkan Pinatubo nie był powszechnie znany na świecie. W dniu 15.06.1991 roku nastąpiła jego katastrofalna erupcja. Według EM-DAT, w jej wyniku zginęło 640 osób, ponad milion ludzi zostało poszkodowanych, a szkody oszacowano na 211 milionów USD. Była 2. największa erupcja wulkaniczna w XX wieku na naszej planecie. Mieszkańcom Filipin to zdarzenie przypominało apokalipsę. Jej skutki są odczuwalne po dziś dzień. A jak wygląda sam wulkan Pinatubo obecnie?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, udałem się w miejsce katastrofy. Efekty swojej pracy zaprezentowałem na wystawie fotografii pt. „Trekking do krateru wulkanu Pinatubo”. Otworzyłem ją w dniu 13.11.2018 r. w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach.
Prezentowane zdjęcia wykonałem przy okazji stażu naukowego w Azji w październiku br. (Brown International Advanced Research Institutes Philippines 2018 Community Resilence for Natural Disasters), na który zostałem zaproszony jako alumn Uniwersytetu Browna. Na fotografiach można zobaczyć przejazd do obozu głównego samochodem z napędem na cztery koła, Crow Valley, koryto rzeki O’Donnell, byki wodne, dżunglę, drzewa zniszczone w wyniku erupcji wulkanu, tereny zalewowe pokryte laharem, lawiny błotne, gorące źródła, strumienie siarki, jezioro w kraterze wulkanu czy mieszkańców, którzy żyją w obszarze zagrożenia.
** dr Zbigniew Piepiora, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przewodnik sudecki

Skip to content