Komunikat Koła Łowieckiego “Knieja”

 

Szanowni mieszkańcy Kowar

Zima w pełni. Okres ten charakteryzuje się wzmożoną aktywnością dzików, które żerują w pobliżu siedzib ludzkich. Najbardziej niebezpieczne są zwłaszcza samice wychodzące z młodymi.Coraz częstsze pojawianie się dzików w sąsiedztwie siedzib ludzkich jest następstwem urbanizacji i ekspansji człowieka. Ze względu na coraz mniejszą powierzchnię upraw dziki szukają pokarmu w innych obszarach, najczęściej żerując w przydomowych ogródkach, sadach, stwarzając problemy nawet dla mieszkańców miast, w których zbliżają się do zabudowań gospodarczych i mieszkalnych.

Dziki są dużym szkodnikiem w szczególności w okresie jesiennym i wiosennym, a ich zachowanie spowodowane jest szczególnym upodobaniem smakowym. Najchętniej żywią się różnymi owocami leśnymi, grzybami, ziołami, krzewami i owadami. Niestety ich największymi przysmakami są warzywa takie jak marchew i ziemniaki, które rosną na polach uprawnych. Uwielbiają kukurydzę i zboża, a także spadające z drzew owoce.

Poniżej kilka informacji o zwyczajach dzikich zwierząt oraz wskazówek, jak należy prawidłowo zachowywać się podczas przypadkowego kontaktu z nimi.

JEŻELI STANIESZ “OKO W OKO” Z DZIKIM ZWIERZĘCIEM PAMIĘTAJ:

– upewnij się, że nie odcinasz zwierzęciu jedynej drogi ucieczki (gdyby tak się stało zwierzę na pewno zaatakuje),                                                                                                                                                        – nie wykonuj gwałtownych ruchów, zacznij się powoli wycofywać,
– bądź spokojny i nie bój się (zwierzę wyczuwa strach)
– jeżeli zwierzę ruszy bądź ruszyło już do ataku masz dwie możliwości: walkę lub ucieczkę – lepiej wybrać to drugie 🙂

UWAŻAJ!!!

Nie wyprowadzaj psa bez smyczy. Pies wypuszczony luzem z chęcią penetruje wszelkie leśne zakamarki, może sprowokować lochę do ataku w obronie swego potomstwa!!!! Dokarmianie, wyrzucanie resztek pokarmów do niezabezpieczonych śmietników zachęca dziki do penetrowania zabudowań.

Odyniec jest bardzo niebezpieczny tylko wtedy, gdy jest zraniony (np. podczas polowania). Od końca marca do początku jesieni należy uważać na lochy pilnujące warchlaków – bywają bardzo niebezpieczne, przeczulone na punkcie bezpieczeństwa swoich małych. Jeżeli zobaczysz pasiastego prosiaczka lub usłyszysz cienkie kwiczenie – lepiej się oddal! Locha z małymi wycofa się, jeśli tylko będzie miała gdzie i kiedy.

JAK USTRZEC SIĘ PRZED DZIKAMI!!!

O ile w terenach rolniczych można się starać o odszkodowanie z tytułu strat spowodowanych przez dziki w uprawach i płodach rolnych, wchodzących w skład obwodów łowieckich, to w odniesieniu do pozostałych nieruchomości jest to nie możliwe. Najlepszym sposobem jest w tym przypadku prewencja. Walka z dzikami nie jest łatwa. W pierwszej kolejności pamiętać należy o regularnym usuwaniu spadających z drzew owoców. Sprawdzona i skuteczna metoda zapobiegania penetracji dzików są odstraszacze chemiczne o skondensowanym zapachu potu ludzkiego. Preparat należy rozmieścić w palikach wzdłuż granic chronionych terenów.

W linku informacja o środku do odstraszania dzików:

środek na odstraszanie dzikówLink
Skip to content